במבט לאחור

פנינו לבוגרי ומוסמכי CMQ/OE ו - CQE  שסיימו את הקורסים בשנים האחרונות לבדוק מה תרם להם הקורס? במבט לאחור מה יש להם לומר על הקורס?


הדברים מובאים במלואם, בשם אומרם, וללא שינוי !!

ויטה אליאסון

עצמאית, סוקרת בתחום מבדקים חברתיים/ אחריות חברתית

בוגרת ומוסמכת קורס CQE - 

השאלות: 

1.       "מה ייתן לי הקורס?"

2.        "האם הכלים הסטטיסטיים הנלמדים ישמשו אותי בעבודתי?"

3.       "האם ההסמכה תקנה לי יתרון/ערך מוסף בעבודתי כמנהל איכות/מהנדס ייצור?"   


התשובות:

1. מבחינת הקורס עצמו, נתן לי כלים גם סטטיסטיים וגם ניהוליים להתמודד עם כל מיני סיטואציות במהלך העבודה. אני משתמשת לא מעט במצגות מתוך הקורס לצורך העבודה שלי. אני עובדת כעצמאית (סוקרת/ עורכת מבדקים חברתיים) והרבה פעמים אני מוצאת עצמי מסבירה לנבדקים על המשמעויות של השימוש בכלים סטטיסטיים לניהול נכון יותר.

מעבר לכך, אני חושבת שיש קשר הדוק בין הבטחת איכות לבין אחריות חברתית ויש הרבה מאוד קווים משיקים בין שני התחומים.

2. בעבודה שלי עצמה, אני פחות משתמשת בכלים סטטיסטיים מכיוון שאני עוסקת יותר בתחומים של אחריות חברתית ומבדקים חברתיים.

3. ההסמכה עצמה נכון להיום אינה נותנת לי יתרון מכיוון שאני עובדת כעצמאית. יחד עם זאת, בעתיד ההסמכה תוכל לתת לי כלים נוספים לעסוק גם בתחומי האיכות בפן של מבדקי איכות.


שני בן חמו

מנהלת הבטחת איכות, בחברת Luminera מתחום המכשור הרפואי 

בוגרת ומוסמכת קורס CQE - 

השאלות: 

1.       "מה ייתן לי הקורס?"

2.        "האם הכלים הסטטיסטיים הנלמדים ישמשו אותי בעבודתי?"

3.       "האם ההסמכה תקנה לי יתרון/ערך מוסף בעבודתי כמנהל איכות/מהנדס ייצור?"   


התשובות:
1.      הקורס יקנה לך ידע מקיף בתחום ניהול האיכות ובקרת האיכות. תקבל רקע בנוגע להתפתחות תחוום האיכות, מה שעבורי היה חדש ולא שמעתי בשום מקום אחר. אני חושבת שהקורס נתן לי כלים שמבוססים על הבנה, ולא על לעשות כי ככה עשו קודם - וזה הכי חשוב.

2.        הכלים אכן משמשים אותי בניתוח נתונים (trend analysis) , קביעת גבולות בקרה, תיכון ניסויים, ביקורת קבלה ועוד. 

3.       ההסמכה אכן נותנת מימד נוסף לעבודתי כמנהלת איכות, כאשר אני מציגה את עצמי בפני בוחנים אשר מגיעים למבדק, אני מציינת כי אני בוגרת CQE, וניתן לראות כי זה נותן נקודות, סומכים עליך יותר בתור מנהל איכות. יודעים שאתה מגיע עם ידע שרכשת באופן רשמי. 

 

אני הייתי מאוד מרוצה מהקורס, כן יש לי הסתייגויות לגבי אחד המרצים, שאני חושבת שרמת הידע ויכולת העברת המידע לא מספקת. 


החומר של הקורס משמש אותי עד היום, נמצא איתי במשרד ואני נעזרת בו מידי פעם.


אמנון מרגלית

מנהל שירות חוץ, מנהל איכות ומצוינות ארגונית - חב' מוטורולה

בוגר ומוסמך קורס CMQ/OE -

לפני שנה סיימתי את ההכשרה למקצוע מנהל מערכת איכות ומצוינות ארגונית, ועולמי המקצועי התהפך...לא פחות. 

אני משמש בתפקידים שונים בעולם האיכות כמעט כל חיי המקצועיים, במוטורולה מזה 35 שנה . 


בין התפקידים אותם ביצעתי היו בוחן איכות בפס הייצור, אחראי איכות בקבוצת מוצר, נאמן איכות במחלקות שרות ועד תפקידי היום כמנהל האיכות והמצוינות הארגונית של ארגון השירות כולו. עברתי הדרכות והכשרות רבות והוסמכתי לשאת Six Sigma Green Belt אחרי הכשרה ארוכה.

רק במשך הלימודים במכללת ,ALD בקורס שבנדון, התחלתי להבין עד כמה היה חסר לי ידע ומידע . 

נושאים כמו מבנים ארגוניים ותרבות ארגונית, פתרון עימותים, כלים לפתרון בעיות, הערכת סיכונים והתמודדות עם סיכונים, עלויות איכות ועלויות אי איכות, כל תחום ה LEAN , סיקור וניהול ספקים ועוד ...נדונו בקורס לעומק תוך מתן כלים מעשיים ליישום הידע, כשכל נושא מועבר ע"י מדריך שהנושא אותו הוא מעביר הוא מקצועו העיקרי, בשונה ממורים ו/או פרופסורים שמקצועם העיקרי הוא הוראה....


זכיתי, כממלא תפקיד ניהול איכות בפועל , לממש ולנסות בפועל את הטכניקות שלמדנו והתלהבתי להיווכח שלא מדובר בלימוד לשם לימוד אלא ממש בכלי עזר למנהל האיכות בתפקידו היום יומי.


אנשי המכללה , החל מהנשיא ד"ר בלובבנד , דרך המנכ"ל מר גומל, דרך המדריכים וכלה בצוות הניהולי, עשו ככל יכולתם להיענות לכל בקשה , לכל גחמה ולהתאים את החומר הנלמד למיוחדות של כל משתתף ומשתתפת. מספיק אם אזכיר שאחת המשתתפות בקורס שלנו הייתה מנהלת איכות בחקלאות, תחום מיוחד לכל הדעות וכל אחד מהמדריכים ידע לתת מיצוי גם לנושא זה בכל אחד מתחומי הלימוד.


ההכנה לבחינות , הן של האיגוד הישראלי לאיכות והן של האיגוד האמריקאי היו מעמיקות ומכוונות מטרה עד כדי כך שהשגנו את התוצאה המדהימה שכל משתתפי הקורס מלבד אחד עברו בהצלחה את הבחינות האמריקאיות והישראליות, אחוז הצלחה מהגבוהים שאני מכיר.

מכללת ALD לא ניתקה איתנו את הקשר בגמר הלימודים. אנו מוזמנים חדשות לבקרים להדרכות, ימי עיון, תערוכות ושאר אירועי איכות שהמכללה משתתפת בהם בתוקף חברות באיגוד הישראלי לאיכות .


אוכל לסכם בביטחון כי היום אני מנהל איכות טוב יותר, מקצועי הרבה יותר בעל אוטוריטה מקצועית , ידע ושליטה בחומר באופן חד משמעי בזכות הקורס הנ"ל שעברתי.

לפרטים אודות קורס מנהל איכות ומצוינות ארגונית מוסמך - לחץ כאן 

יוסי טדג'י

מנהל האיכות ביחידה לביקורת קרינה - רותם תעשיות

בוגר קורס CQE - 

מה נותן לי הקורס?

ראשית ההכרות והחשיפה לאנשים מתעשיות שונות וההתמודדות עם בעיות האיכות נותנות לנו פן חדש שלא הכרנו ואולי צורת התמודדות זהה לפתרון בעיות.

שינוי תפיסה/חשיבה והכרה של דרכים נוספות וחדשות לבעיות שעולות ביום יום אפילו בבית.

הרחבת אופקים-אין צורך לצעוד כמו סוס עם שתי רתיעות על העניים שהולך בכיוון אחד 

יש צורך הכרחי בראיה רחבה של מכלול דברים שמאפשרים שילוב של כמה גורמים בקבלת ההחלטות

גם אם בקורס הרווחתי דבר או שניים להשכלה הכללית והצלחתי לשנות דבר מה בעבודתי אז מה טוב.

האם הכלים הסטטיסטיים הנלמדים ישמשו אותי בעבודתי?

בתחום עבודתי שהכול נעשה אצל קבלן המשנה אני לא מצליח ליראות או לבדוק את הפיזור או השונות בן המוצרים או החלקים המיוצרים בקו הייצור 

הייתי אומר שהכלים הסטטיסטיים יעזרו במקום בו ניתן לבדוק אותם כמו מכונות SMT לדוגמא 

האם ההסמכה תיתן לי יתרון בביצוע עבודתי כמנהל איכות/מהנדס ייצור?

שאלה זו מתקשרת לשאלה הראשונה. מובן שמי שעבר את ההסמכה הזו מבין יותר טוב ומכיר שיטות נוספות לניהול האיכות 

אז כמובן למי שיש אפשרות ליישם את מה שלמד ההסמכה תיתן לו יתרון בביצוע עבודתו

לפרטים אודות קורס מהנדס איכות מוסמך - לחץ כאן 

יהודה זיידמן

מנהל איכות - חב' AVX

בוגר ומוסמך קורס CQE וקורס CMQ/OE -

אכן עברה כשנה מאז, קצת פחות. 


אני בחרתי ללכת בדרך קצת שונה ויותר מאתגרת של ביצוע הקורסים בניהול והנדסת איכות במקביל. הכוונה הייתה לייצר חבילת הכשרה מעולה לתפקיד מנהל אבטחת איכות בחברתנו, בזמן קצר, גם בהיבט הטכני (הנדסה) וגם בהיבט הניהולי (ניהול). למזלי גם הנהלת החברה שלי ראתה זאת כך ולמרות העלות הגבוהה אושרו לי שני הקורסים. 


לשמחתי ההימור הצליח, ובסופו של דבר סיימתי בהצלחה את הקורסים וגם את ההסמכות הן של האיגוד הישראלי לאיכות והן האיגוד האמריקאי לאיכות. 


בפרספקטיבה של שנה אני יכול לסכם כך: 


הידע הנרכש בשני הקורסים שימושי ביותר ואני נעזר בו על בסיס יומיומי. הקורס מהנדס איכות חיזק מאד את הכלים הסטטיסטיים שלי (על אף שהיה לי כבר תואר שני בהנדסה) והיום אני מרגיש הרבה יותר נוח עם כל נושא הדגימה, הסקה סטטיסטית, בקרת תהליך סטטיסטית וכו'. הקורס בניהול איכות מאפשר לי לראות את כל הפנים של איכות בחברה, בצורה גלובלית ועושה המון סדר והגיון במערכת. הבנה טובה של מערכת ניהול האיכות QMS (תקן ISO 9001) ודרישות תקני איכות אחרים. בנוסף נרכשו כלים ניהוליים שונים שלא הכרתי קודם (מנהל, מועסק, צרכים רוחניים בעבודה, עבודת צוות וכו') ומאד שימושיים. 


כנציג החברה במבדקי ISO 9001 אני מגיע למפגש עם הבוחן החיצוני מוכן מאד ומכיר את נושא האיכות בחברה הרבה יותר לעומק. 

למי שמתלבט במה לבחור הייתי מציע: 

ניהול איכות: מתאים לאנשים המתעתדים לנהל את נושא האיכות בחברתם. הקורס עוזר מאד בנושא ה QMS וגם ISO וכו'. הקורס אינו תובעני מבחינת סטטיסטיקה כך שמתאים גם לאנשים שאין להם רקע או רצון אמיתי להיכנס לנושא. 

 

הנדסת איכות: מתאים לאנשים שתפקידם לתכנן ולבצע היבטים טכניים של מערכת אבטחת האיכות בחברה. תכנון בקרות איכות בקו הייצור, SPC, דגימה, בקרת איכות וכו'. הקורס מקנה ידע סטטיסטי מעמיק אך ממוקד ורלוונטי לנושא, ומתאים מאד גם לאנשים שאולי בשלב מאוחר יותר יתקדמו לכיוון של מנהל איכות ". 

 

מכיוון שהחברה בה אני עובד היא בבעלות אמריקאית, ההסמכה של האיגוד האמריקאי לאיכות עזרה מאד לקבלת התפקיד של מנהל אבטחת איכות. אני ממליץ בחום רב לגשת למבחנים של האיגוד האמריקאי משלוש סיבות: 

לימודים למבחן הזה משפרים מאד את רמת הידע של הסטודנט בכל התחומים, משום שמחייבים אותו "לסגור קצוות". יש כלים נהדרים ללימוד (פריימר, סימולטור ממוחשב) והתוצאה היא שיפור דרמטי ברמת ההבנה (בא לידי ביטוי בחיי יומיום!). 

הסיכוי לעבור את המבחן גבוה יחסית לאחר הקורס ב ALD, וההכנה טובה מאד. כבר למדת ו"קרעת את התחת", מדוע לא לגשת למבחן? מה יש להפסיד? 

אין ספק שיש יתרון תחרותי במציאת עבודה למי שבא עם הסמכה טובה כמו של האיגוד האמריקאי. זה מראה על רצינות, יכולת ונכונות להתמודד עם אתגרים. במיוחד כשנושא האיכות היום הוא גלובלי והרבה מהעבודה מתבצעת ממילא באנגלית מול גורמים בחו"ל. 

לסיכום, הקורסים בניהול ובהנדסת איכות שהשתתפתי בהם ב ALD מהווים את גרעין הידע שלי בנושא האיכות. הידע הזה נרחב, חיוני ביותר לצורך מילוי תפקידי ואני לא רואה דרך שהייתי מסוגל לעשות את העבודה בלעדיו. 


בהמשך גם הפניתי עובדים אחרים שלי לקורסים נוספים בתחום כדוגמת מהנדס אמינות, עורכי מבדקים וכו' 

לפרטים אודות קורסי הכנה להסמכה - לחץ כאן 

רגינה קליימן 

מנהל אבטחת איכות ומצוינות ארגונית - ממ"ג שורק

בוגרת קורס CMQ/OE - 

 חשתי יתרון של "תיוג במעמד" כאשר הוזכר לא פעם שאני המנהלת האיכות המוסמכת מטעם אינסטנציה רשמית – בהחלט,

במצב בו סמכויות של מנהל איכות הן מוגבלות בהשוואה לסמכויות של מנהל קווי, ולא פעם נבנות אישית, יש לזה משקל תומך.

 

שליטה טובה בכלים סטטיסטיים  - יתרון בלתי רגיל של מנהל איכות: מה שמדבר בעולם העסקי המתקדם זה המספרים.

כשאני יכולה להראות בשטח שמדידה ובקרה מסיעים לקידום פרויקטים ורעיונות/מסע שכנוע כל שהוא, אני זוכה להכרה מקצועית ואז ראי הערת פרוט לסעיף הקודם.

 

באתי לקורס עם ידע אקדמי בתחום הטכנולוגיה והנדסה + הבטחת איכות ברמת קורסים של מנהלי איכות דרג 2 וניסיון רב שנים. קבלתי סקירה שיטתית ומקיפה אשר השלימה וסדרה את התמונה. הכרתי אנשי מקצוע מארגונים שונים, זכיתי להיכרות ושיח מקצועי הן בקורס והן אחריו 

logo בניית אתרים